HARMONOGRAM SEANSÓW W PLANETARIUM

Wtorek

10.30seans: Myszki i Księżyc
12.00seans: Słońce – nasza życiodajna gwiazda
16.00seans: 8 klejnotów Mlecznej Drogi

Środa

10.30 seans: Myszki i Księżyc
12.00 seans: Marzenie o lataniu (3D)
15.00 seans: Poza Słońcem

Czwartek

12.00 Brak seansów w planetarium
16.00 Warsztaty/Wykłady

Piątek

12.00 seans: Nieziemskie księżyce
15.00 seans: Przygody Rosetty i Philae
16.30 seans: Zaczarowany globus (3D)

Sobota

12.00 seans: Zaczarowany globus (3D)
15.00 seans: Myszki i Księżyc
16.30 seans: Marzenie o lataniu (3D)

Cennik

Cena biletu normalnego: 10 zł

Cena biletu ulgowego: 7 zł (w tym dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny)

Posiadacze aplikacji Płońska Karta Mieszkańca w październiku i listopadzie mogą nabyć bilety do Planetarium 2 zł taniej!

Na pozostałe zajęcia prowadzone w Planetarium i Obserwatorium wstęp wolny!

Do czasu uruchomienia kasy w budynku dawnego dworca PKP, bilety będą do nabycia w kasie tymczasowej w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Za bilety można płacić kartą!

Rezerwacja biletów telefonicznie (728 334 086, 728 338 834) lub za pomocą e-maila: planetarium@mckplonsk.pl

Filmy 2D

Przygody Rosetty i Philae

Po 10 latach lotu i przebytej drodze 6,5 miliarda kilometrów przez Układ Słoneczny w 2014 r. do celu swej podróży tj. komety 67P/Czuriumov-Gerasimenko dotarły sonda Rosetta oraz lądownik Philae. Rosetta badała kometę z oddali, Philae wylądował na powierzchni. Animowany seans opowiada o udanej misji przygotowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, pozwalając przedstawić istotne odkrycia w mniej poważny niż zwykle sposób poprzez animację dla dzieci. Widzowie dowiedzą się, jaki związek mają komety ze spadającymi gwiazdami oraz powstaniem życia na Ziemi. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wiek: 3+

Język narratora: polski

Produkcja: European Space Agency (ESA)

Czas trwania: 26 min.

8 klejnotów Mlecznej Drogi

Układ Słoneczny to nie tylko Słońce i kilka planet. To również skaliste planetoidy i pochodzące z nich meteoroidy, lodowe komety oraz inne drobne ciała. Każdej z planet można poświęcić oddzielną opowieść, jednak seans 8 klejnotów Drogi Mlecznej opowie o nich wszystkich. Odwiedzimy je po kolei, obejrzymy z bliska i usłyszymy wiele ciekawostek. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Wiek: 7+

Język narratora: polski

Produkcja: Aayushi FullDome Films

Czas trwania: 20 minut.

Myszki i Księżyc

Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci. Pomaga odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące Księżyca i wyjaśnia fakty naukowe w przyjazny sposób. To opowieść o dwóch małych myszach Pip i Chipie, które zastanawiały się, czy ktokolwiek gryzie duży księżycowy ser lśniący na niebie? Nietoperze nie znały odpowiedzi, podobnie jak Mądra Sowa. Ale na szczęście Pip i Chip spotkały dwa inteligentne roboty astronomiczne, które wyjaśniły im, czym tak naprawdę jest Księżyc. Opowiedzieli o Księżycowych Morzach bez wody i bez Księżycowych ryb, pokazali kratery Księżyca przez teleskop. Peep i Chip były pod takim wrażeniem, że żałowały, iż nie mogą polecieć na Księżyc.

Wiek: 3+

Język narratora: polski

Produkcja: Fulldome Basement

Czas trwania: 26 min.

Słońce - nasza życiodajna gwiazda

Obecność Słońca na niebie jest dla nas sprawą oczywistą. Rzadko myślimy o nim jako podstawie życia na Ziemi. Seans pokazuje, w jaki sposób obserwacje Słońca prowadzone od stuleci przez astronomów wpłynęły na zmianę naszej wizji świata — od Słońca jako bóstwa po próby okiełznania jego energii. Dzięki temu spojrzymy na Słońce z większym respektem — zobaczymy je jako jedyną gwiazdę, która ma prawdziwy wpływ na nasze losy. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wiek: 10+

Język narratora: polski

Produkcja: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) 

Czas trwania: 25 min.

Nieziemskie księżyce

Chyba każdy potrafi wymienić nazwy planet Układu Słonecznego. To łatwe, jest ich przecież tylko osiem. Z księżycami planet sprawa jest trudniejsza — znamy ich ponad dwieście! Niektóre z nich to prawdziwe osobliwości: płoną iście piekielnym ogniem lub odwrotnie — są zimniejsze niż Antarktyda. Niektóre są kuliste i doskonale gładkie, jakby wypolerowane, inne wyglądają jak latające spodki i są poorane kraterami. Podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o nich naprawdę zaskakujących rzeczy. Polska wersja językowa przygotowana przez planetarium Bajkonur.

Wiek: 7+

Język narratora: polski

Produkcja: Aayushi FullDome Films 

Czas trwania: 17 min.

Poza słońcem

Kiedy Celeste walczy ze snem w swoim pokoju, czytając książkę o astronomii, niespodziewanie odwiedza ją Księżyc. Razem wyruszą w podróżą po Wszechświecie, aby odkryć, czym są egzoplanety i jak można je wykryć. Obserwują samotne planety, światy oceaniczne i super-Ziemie. Księżyc opowiada jej o łowcach egzoplanet, którzy obserwują niebo w poszukiwaniu planet takich jak Ziemia. Wiele przygód jeszcze przed nimi. Ale najpierw Celeste potrzebuje odpoczynku i zasypia, czekając na kolejną wizytę Księżyca.

Wiek: 6+

Język narratora: polski

Produkcja: Render Area

Czas trwania: 25 min.

Filmy 3D

Marzenie o lataniu

Ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają. Odkryj wielką tajemnicę latania. Przeżyj przygodę i dowiedz się, jak spełniło się to ogromne i pełne wyzwań marzenie, o które ludzkość walczyła od początku historii.
„Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda o historii lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem, samolotem i … statkiem kosmicznym. Odkrywamy tajemnicę lotu z Leonardo da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi wynalazcami. Bogata grafika, piękna muzyka i poetycka narracja sprawiają, że ten spektakl jest wyjątkowym dziełem sztuki. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, a roli narratora (również w wersji angielskojęzycznej) podjęła się Danuta Stenka. Film wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach na całym świecie!

Wiek: dzieci, młodzież szkolna

Język narratora: polski

Produkcja: Centrum Nauki Kopernik

Czas trwania: 35 min.

Zaczarowany Globus

Na wakacjach u dziadka mała dziewczynka Mia przypadkowo odkrywa tajemniczą maszynerię astronomiczną. Edek, ekscentryczny wujek Mii, nakłania dziewczynę do użycia tajnych mocy narzędzia do zmiany pór roku na świecie. Szybko zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego, co zamierzają zrobić, ale Edek nie chce odpuścić tego planu.
Magic Globe to wciągająca historia stworzona z myślą o zainteresowaniu i wyzwaniu dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.

Wiek: dzieci, młodzież szkolna

Język narratora: polski

Produkcja: Creative Planet

Czas trwania: 35 min. 

Planetarium astronomiczne w Płońsku, które znajduje się w stuletniej, odrestaurowanej wieży ciśnień, ma średnicę kopuły 6.2 m i może w nim zasiąść 28 osób. Drewniana zabudowa planetarium, integralna część zabytkowej wieży, jest jednocześnie nawiązaniem do drewnianej konstrukcji obserwatorium Jędrzejewicza z 1875 roku.

Sercem planetarium jest wideoprojektor DLP o rozdzielczości 4K UHD. Planetarium zostało wykonane w sposób gwarantujący wysoką jakość obrazowania i nagłośnienia. W Planetarium będzie można zobaczyć aż 8 filmów, w tym 2 filmy w formacie 3D. Repertuar planetarium został przygotowany dla widzów w różnych kategoriach wiekowych. W planetarium można będzie również obejrzeć wysokiej jakości symulacje aktualnego wyglądu nieba.

Skip to content