„Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”

Muzeum Ziemi Płońskiej w dawnym budynku dworca kolejowego oraz obserwatorium astronomiczne i planetarium w zabytkowej wieży ciśnień to główne zadania, które zrealizowano w ramach projektu zatytułowanego „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”. Nowa przestrzeń umożliwiła rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej w mieście oraz wyrównała szanse w dostępie do kultury dla wszystkich mieszkańców Płońska. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura” Działanie 1 „Poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym”

Wartość projektu: 9 982 149,61 zł

Dofinansowanie: 6 454 731,70 zł ( 85% środki MF EOG, 15% środki MKDNiS)

Okres realizacji projektu: I kwartał 2021 – I kwartał 2024

Projekt „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku” zrealizowany został przez Gminę Miasto Płońsk w partnerstwie z Miejskim Centrum Kultury w Płońsku oraz University College for Green Development z Bryne w Norwegii.

Celem projektu jest rozwój społeczno-gospodarczy Płońska poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa kulturowego oraz zasobów społecznych, profesjonalizacja kadry zarządzającej w sektorze kultury oraz dziedzictwa kulturowego, promocja różnorodności kulturowej oraz wyrównywanie szans w dostępie do kultury.

W ramach projektu wyremontowano i przebudowano zabytkowe budynki dworca kolejowego i wieży ciśnień. Równie ważnym elementem były wydarzenia  kulturalno-edukacyjne: plenery malarskie, specjalne edycje Festiwalu Teatrów Lalkowych i Ulicznych „Calineczka” oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej, Jarmark św. Michała Archanioła, koncerty, kino pod gwiazdami, obserwacje nieba, wydarzenia promujące obserwatorium i planetarium astronomiczne. Poza tym w ramach projektu odbyły się szkolenia służące profesjonalizacji kadry w sektorze kultury i nie tylko.

Blisko 1000 m2 nowej powierzchni użytkowej w budynkach oraz ponad 3500 m2 zagospodarowanych terenów wokół nich na potrzeby kultury i edukacji pozwoliło na realizację nowych działań w mieście, z których skorzystają nie tylko płońszczanie: wystawy stałe i czasowe, lekcje muzealne, lekcje historii lokalnej i regionalnej, warsztaty i spotkania międzypokoleniowe dotyczące historii lokalnej, pokazy i seanse w planetarium, obserwacje astronomiczne, lekcje i wykłady astronomiczne, warsztaty astronomiczne, plenerowe pokazy nieba, kulturalno-edukacyjne działania animacyjne.

Więcej informacji o realizacji projektu:
Skip to content