Obserwatorium

Obserwatorium Astronomiczne w Płońsku jest wyposażone w pełni zautomatyzowaną kopułę obserwacyjną firmy ScopeDome o średnicy 5,5 m. Pod kopułą znajduje się główny instrument obserwatorium, czyli teleskop zwierciadlany w systemie ACF-Cassegrain firmy Meade z głównym zwierciadłem o średnicy 355 mm, wykonanym ze szkła borokrzemowego. Teleskop ten posiada 3556 mm ogniskowej i jest wszechstronnym instrumentem, szczególnie nadającym się do obserwacji ciał Układu Słonecznego. Główny instrument obserwatorium posadowiony jest na montażu paralaktycznym firmy Sky-Watcher EQ8-R Pro SynScan GoTo o udźwigu 50 kg. Teleskopem tym można obserwować Słońce (z użyciem filtru słonecznego ND5 mocowanego na obiektywie), a także urozmaiconą geologicznie powierzchnię Księżyca, wszystkie planety wraz z licznymi satelitami oraz prawdziwe bogactwo obiektów mgławicowych, gwiazd podwójnych, gwiazd zmiennych i innych obiektów astronomicznych.

Ponadto w kopule obserwatorium jest umieszczony, jak instrument wspierający, 80 mm refraktor słoneczny firmy Lunt, zamocowany na montażu firmy Sky-Watcher HEQ-5 Pro SynScan GoTo. Teleskop ten pozwala oglądać Słońce w wyjątkowo atrakcyjnym paśmie H-alfa. W czasie obserwacji teleskopem słonecznym możemy podziwiać na Słońcu protuberancje, filamenty, obszary aktywne (grupy plam słonecznych), a także rozbłyski, które są źródłem zorzy polarnych (burz magnetycznych) obserwowanych w ziemskiej atmosferze. Obserwatorium jest ponadto wyposażone w trzy inne teleskopy, w tym dwa teleskopy zwierciadlane typu newton na montażu dobsona o średnicach zwierciadeł 305 mm i 203 mm, które są wykorzystywane do obserwacji nieba z terenu wokół obserwatorium oraz w plenerze pod ciemnym niebem do obserwacji galaktyk i mgławic.

Całość uzupełniają trzy nowoczesne kamery astronomiczne firmy ZWO: ASI 1600MM, ASI 178MM, a także ASI 585MC, które pozwolą utrwalić obrazy Słońca, Księżyca, planet i wielu innych obiektów na niebie.

Obserwatorium dysponuje również wyposażeniem dodatkowym w postaci lornetek, filtrów, okularów astronomicznych oraz map i atlasów nieba.

W ramach swojej działalności Obserwatorium realizuje następujące zadania:

– Prowadzenie pokazów aktywności słonecznej podczas zwiedzania obserwatorium w czasie standardowych godzin pracy;

– Organizacja nocnych pokazów nieba o charakterze popularyzacyjnym;

– Prowadzenie warsztatów z zakresu obsługi sprzętu optycznego i podstaw astrofotografii;

– Wykonywanie zaawansowanych obserwacji nieba, badań aktywności słonecznej oraz innych obiektów astronomicznych;

– Prowadzenie pokazów nieba w szkołach i w plenerze z wykorzystaniem teleskopów mobilnych.

Szczególnie zainteresowanych prowadzeniem obserwacji astronomicznych zapraszamy na zajęcia Płońskiego Koła Miłośników Astronomii im. J. W. Jędrzejewicza. W trakcie zajęć będą wykonywane obserwacje astronomiczne, których wyniki będzie można opublikować w bazach danych prowadzonych przez organizacje astronomiczne i mieć swój mały symboliczny wkład w badanie tajemnic Wszechświata!

Skip to content